NAUTIX Consulting & Interim Services

Tartalomjegyzék

Megosztás

Share on linkedin
Share on email
Share on pinterest
Share on facebook

Évekkel ezelőtt kezembe került egy könyv, Dr. Buda László pszichiáter, pszichoterapeuta írása. A szerző a kötet lapjain keresztül hívja olvasóit arra, hogy játékosan keressenek kapcsolatot belső világukkal. Vizsgálódása középpontjába az emberi lélek és test együttműködését állítja. A könyv sorai azonnal utat találtak hozzám. Oldalról oldalra haladva ismertem fel korábbi tapasztalásaimat. Azért is szerettem ezt a könyvet, mert közérthető és olvasmányos, olyan, mintha a világ legtermészetesebb dolgáról szólna. Valójában éppen arról szól. A kötetből megtudtam, hogy létezik egy ismeretterjesztő és önismereti módszer, amelynek legfőbb jellemzői az egyszerűség, a játékosság, a természetesség, az érzelemgazdagság és a hatékonyság. Kiderült, hogy ezek segítségével információkhoz juthatok önmagam egészségével kapcsolatban. Sőt, javaslatokat kaphatok az állapotom javításához.(Dr. Buda László: Mit üzen e tested – gyógyító kommunikáció a belső világunkkal, 2013. Kulcslyuk kiadó)

Business mentoring kicsit másképp

Tapasztaltam, hogy az üzleti világban nagyon sok frusztráció, elfojtás, idegesség és hajszoltság éri az embert. Ezek nagy biztonsággal el is raktározódnak bennünk. A magunkba fojtott feszültségek aztán megtámadhatják az egészségünket. Nyilvánvaló, hogy érdekünkben áll ezt megakadályozni. Valahogyan fel kell oldanunk magunkban az anomáliákat. Lehetőség szerint még idejében, mielőtt azok konkrét egészségügyi problémákat okoznának. Ha már eljutottunk a betegségig, akkor pedig jó volna mielőbb kigyógyulni. Sokféleképpen kivezethető bensőnkből a leépítő erő. Az említett könyvben bemutatott módszer ennek az egyik hatékony és hasznos módja.

Az első adandó alkalommal saját bőrömön próbáltam ki a módszert. Meg akartam tapasztalni mindazt, amit addig megtudtam róla. Nem csalódtam. Különleges élményben volt részem. Igazi katarzist éltem át. Akkor döntöttem úgy, hogy mélyebben meg fogom ismerni a Szomatodrámát. Azon túl, amiket megtanultam róla, a saját életvitelemre is nagyon kedvező hatásait érzékeltem.

Vezetői tapasztalataimra támaszkodva a vállalati problémák megoldása alkalmával a menedzserekkel is foglalkozom, akiknek vezetési és szakmai készségeit fejlesztem. Illetve önkéntesen segítek a pályafutásukban megrekedt embereknek a továbblépésben. Számtalanszor láttam, hogy a partnereim teljesítményét milyen nagy mértékben korlátozzák az életük során tudattalanul rájuk rakódott és lényüket romboló élmények következményei. Ezek a hatások a létezéssel járnak, nem elkerülhetők. Az eredményességem érdekében azonban a hatásaival számolnom kell. A képzés teljesítése után kézenfekvő volt számomra, hogy a megismert módszerelemeket nem kizárólag magammal kapcsolatban és a privát életben, hanem az üzleti gyakorlatomban is kipróbáljam és sikere esetén alkalmazzam.

Nem esett különösebben nehezemre. Alkatilag őszintén és egyenesen beszélek az emberekkel. Nem rejtem véka alá az érzéseimet. Tisztában vagyok azzal, hogy ez egyes emberek számára meglepő lehet. Azonban valószínűleg ők is jól tudják, hogy ez az egészséges viselkedés. Észleltem, hogy  idővel ezt az attitűdöt bárki képes elfogadni és megkedvelni. Aki emberekkel foglalkozik, az tudja, hogy a mások előtti megnyílás, a bizalom és a felelősségvállalás képessége a munkájához elengedhetetlenek. Azt gondolom, hogy az ehhez a magatartásformához szükséges „bátorság” a mentális erőre épül. Az én erősségeim a mindennapokban a gondoskodás és a felelősség felvállalása magam és a gondjaimra bízottak iránt. Ezért a munkám során is igyekszem ezekre a vezetési erényekre helyezni a hangsúlyt.

Hogyan építettem be az önismereti módszer eszközeit a business mentori gyakorlatomba?

Megvizsgáltam azt, hogy a munkám során hogyan hasznosíthatnám mindazt a tudást, amit ennek az önismereti módszernek az elsajátításával szereztem. A következőkben sorban bemutatom azokat az eszközöket, amelyekkel kiegészítettem a vezetés-szakmai arzenálomat.

1. Az összehangolódás

A biztonság és a bizalom légkörének megteremtése alapfeltétele az eredményes együttműködésnek. Előzetesen magamat kell a megfelelő hangulatba hoznom. Ezt követően szabad csak elkezdenem foglalkozni a másik emberrel A megfelelő nyitottság többnyire megvan a partnereimben. Azonban minden esetben figyelemmel kell lennem arra, hogy az ügyfelem fogadókészsége, és a kívánatos változásokhoz az elköteleződése meglegyen. Hiszem, hogy ha azonos hullámhosszra tudok kerülni vele, akkor tudja teljes mértékben befogadni a mondandómat, és akkor vagyok képes érdemi segítséget nyújtani neki.

2. A hozott probléma felvetése

Tapasztalatom szerint így vagy úgy, de a vezető a forrása minden vállalati eredménynek, de problémának is. Következésképpen minden megoldás is a vezetőből ered. A szervezet, a struktúra vagy éppen a cég ettől lesz hasznos, vagy sóhivatal. Meg kell ismernem azt a problémát, amelyet az ügyfelem annak gondol.

3. Az anomália megfogalmazása és a “kompozíció” beállítása

Az ügyfelemtől ilyenkor azt kérem, hogy fogalmazza meg az anomália mibenlétét, és a problémakörében nevesítsen néhány számára lényeges és zavaró jellemzőt. Majd ezeket elképzelve beszéljen arról, hogyan látja maga előtt mindezt összefüggéseiben azért, hogy mindkettőnknek legyen egy képe a jelenlegi helyzetről. Az a fontos ekkor, hogy a felvett látlelet őszintén a valódi állapotot mutassa. Innen indulunk. Ha a változtatás melletti elkötelezettség csorbítatlan, akkor közösen megfogalmazzuk az elvárt eredményeket, majd elkezdjük lefejteni a lényegesről a tüneteket, mint okozatokat, hogy megtalálhassuk a gyökérokot vagy gyökérokokat.

4. Módszertani elemek

figyelmen alapuló együttműködés. Az interakció az együttműködésünk alapja. Akkor sikeres, ha a mindenkori mondanivalóm, valamint átadásának módja és ideje a partnerem gondolatainak, állapotának és cselekedeteinek pontos megfigyelésén nyugszik. Csak akkor tudom célba juttatni az információt, ha az ember fogékony rá.

A közös munka során a bizalom légkörében óriási áttörésekhez vezethet az érzések kihangosítása.Mindenki tisztában van azzal, hogy a verbalitás milyen erős eszköz. Sokan mégsem helyeznek megfelelő hangsúlyt a képzelőerőre hagyatkozó kimondott érzésekre. Én a fókuszomban tartom ezt, mert meggyőződésem, hogy a témával kapcsolatban felbukó érzelmek pontosan megmutatják a feldolgozás helyes irányát. Arra bíztatom a partnereimet, hogy merjék átélni a számukra kellemetlen érzéseiket is. Amint megtörténik, értelmezhetővé és könnyebbé válik a továbblépés.

Előfordul, hogy az ügyfelem nem ismeri fel az összefüggéseket abban a helyzetben, amiben van. Kilátástalanul egy helyben topog. Segít neki eszmélni, ha kissé hevítem a helyzetet. Ilyenkor a saját szavai használatával tükrözöm az általa korábban elmondottakat. Nem ritka, hogy úgy elfoglal bennünket önnön problémánk, hogy nem látunk ki a saját dobozunkból. Jó, ha van a környezetünkben egy objektív szem, aki helyettünk szavakba képes önteni a nyilvánvalót, és feltárni előttünk az összefüggéseket. Ezzel a szemmel, mint sajátunkkal, de mégis egy másik nézőpontból tekinthetünk állapotunkra. Sok esetben pusztán a felidézés élménye elmozdít bennünket a holtpontról.

A másik fűtésre használható eszköz a tálca módszer, amely két vagy több lehetőség közüli választás lehetőségének felkínálását jelenti. Tulajdonképpen ez szelíd nyomásgyakorlás, mégsem agresszió a partner akaratával szemben. A választás lehetősége nyugtatólag hat az emberre, ezért megkönnyíti az információk befogadását. Ugyanakkor azt az élményt kelti benne, hogy döntési helyzetben van. Ez utóbbi pedig erősíti a magabiztosságot, amely az egyenrangú felek közötti együttműködést támogatja.

Előfordul, hogy a munka során nem fűteni kell az érzéseket, hanem éppen ellenkezőleg, hűteni. Amikor érzékelhetően túlpörögnek az események, akkor időben érdemes elhelyezni a rendszerben apró és finoman megfogalmazott fékeket. Határesetben szükségessé válhat a partner nyugtatása és hangulatának rendezése. A túlzott érzelmektől fűtött, már akadályozóan magas tempójú cselekvés kevésbé jellemző a praxisomban, de előfordult már. A feladatra összpontosítás érdekében ilyenkor megfontoltabb, átgondoltabb lépéseket javaslok.

A felismerés pillanatában van a legnagyobb esélye a szintlépésnek. Ez rendre akkor történik meg, amikor a partnerem olyan intenzíven képes megélni a megvilágosodásszerű élményt, ami egy megoldási lehetőséget villant fel előtte, hogy áttörés következik be a munkában. A folyamat végén felszakadnak a gátak, amik addig akadályozták őt, képessé válik elfogadni és feldolgozni a helyzetét. Az ebből gerjedő plusz motiváció muníció többlete pedig átsegíti a nehézségeken. Végül magasabb szintre helyeződik a vezetői tudása. Egy olyan szintre, ahol minden cselekvése tudatossá válik.

5. A munka lezárás

A felismerést a kibontakozás követi. Ebben a lezáró munkarészben begyakorlódik a már tudatos cselekvési terv, a komfortzónán belülre kerül, amit oda vártunk. A partneremnek lehetősége nyílik arra, hogy önállóan, már az én segítségem nélkül, képes legyen korábbi vállalati problémáinak hatékony kezelésére. A munka végeztével, de még az értékelés előtt lehetőséget adok az ügyfelemnek, hogy vizuálisan belehelyezkedjen a kívánt, akár idealizált állapotába, minél teljesebben igyekezzen átélni azt, és már most élvezze annak várható hatásait. Ezáltal megerősödik az elkötelezettsége, és ezt az érzést magával tudja vinni a hétköznapokba, ahol segíteni fogja közös alkotásunk gyakorlati alkalmazását.

6. Az értékelés, a köszönetnyilvánítás

A munka lezárásaként értékeljük a közös munka elért eredményeit és meghatározzuk a további teendőket. Záró aktusként kölcsönösen köszönetet mondunk egymásnak az odaadó együttműködésért. Ilyenkor ügyfelem elégedettsége jeléül rendszerint átnyújtja nekem referencia- és/vagy ajánló levelét. Fontos visszajelzés ez számomra és a leendő ügyfeleim számára is a munkám minőségéről és hatékonyságáról.
Miután hazatértem, szeretem rendezni a gondolataimat, rendszerezni a munka során szerzett tapasztalataimat, és röviden összefoglalni az eset lényegét. Úgymint a munka lefolyása, a tapasztalt nehézségek és azok megoldásai, valamint a közösen kialakított cselekvési terv, vagy a konkrét eredmények.

Végső soron a mentor szerepében olyan közvetítőként tekintek magamra, aki számára a partner emelése a fontos, miközben az EGO mindig az ajtón kívül marad. Weöres Sándor tollából származik az az idézet, amely irodalmi igénnyel fogalmazza meg az ember testi és a szellemi létforma közötti átmeneti lény mivoltát.

„Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.”

Ha segítségre van szükséged, bátran keress meg minket!

Tetszett? Oszd meg!
Facebook
Linkedin
Pinterest
EMAIL
PRiNT
További cikkeink
Jó helyen van a cégvezetői fókuszod?

Fájdalmas téma következik, amivel kapcsolatban van bőven kifogás. A csúcsvezetői fókusz elcsúszásának egyik legjobb mutatója az időhiány. Az összefüggés oka kevésbé közismert. Erről akkor gondolkodtam el, amikor megkérdeztem megbízómat arról,